RÍMSKO-KATOLÍCKY KOSTOL SV. MARTINA

kostol-2

Kostol zasvätený sv. Martinovi z roku 1790 stojí v centre obce a právom tvorí jej historickú dominantu. Podľa všetkého nadviazal na tradíciu pôvodného Božieho stánku s letopočtom vzniku 1321, ktorý bol objavený na starom chóre.

V súčasnosti má rímsko-katolícky kostol za sebou rozsiahlu rekonštrukciu interiéru i exteriéru, dokončenú v roku 2009.

O tom, že úctu k svojmu patrónovi v obci prejavovali ešte pred postavením nového chrámu, svedčí najstaršia obecná pečať z roku 1715.

Svätca vyobrazuje na koni ako sa delí o plášť so žobrákom.

Jedným z atribútov sv. Martina Tourského, ktorého cesta viery viedla odvojenskej služby až po vysviacku za biskupa, je hus. Tento motív sa ešte donedávna vynímal aj na oltárnom obraze v tunajšom kostole.
 

KAPLNKA PANNY MÁRIE LURDSKEJ

Kaplnka

Kaplnka Panny Márie Lurdskej pochádza z roku 1912. Je umiestnená mimo zastavaného územia obce, oproti Opočnej doline, tesne vedľa príjazdovej cesty z Omšenia.

Vďaka zaujímavej polohe ponúka okoloidúcim priestor na krátke zastavenie alebo duchovné zamyslenie. 

PAMÄTNÍK NEZNÁMYCH VOJAKOV

Na miestnom cintoríne sú v spoločnom hrobe pochovaní štyria neznámi vojaci Sovietskej armády, ktorí zahynuli v chotári obce počas oslobodzovacích bojov. Hrob má betónový rám.

Náhrobník odhalili 10. apríla 1973 pri príležitosti 28. výročia oslobodenia obce. Pozostáva z päťcípej hviezdy a nápisu na doske z čierneho kameňa:

„Na večnú pamäť neznámym vojakom Sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní obce Dolnej Poruby v apríli 1945“.