Kontakty pre koordinovanú pomoc Ukrajincom

Pridané: 28.2.2022 21:36:20 Počet zobrazení: 314

28 Február 2022

AKTUALIZOVANÉ. Web v slovenčine i ukrajinčine odpovie na často kladené otázky.

Kontakty pre koordinovanú pomoc Ukrajincom

Slovenská republika zriadila oficiálnu stránku verejnej správy SR (https://ua.gov.sk/), ktorá obsahuje podrobnejšie informácie o tom, čo čaká Ukrajincov utekajúcich pred vojnou priamo na hraniciach a po ich prechode na Slovensko.

Špecifiká evidovania žiadateľa o dočasné útočisko

Uznesením č. 144 z 28. 2. 2022 vláda SR schválila návrh na vyhlásenie poskytovania dočasného útočiska podľa § 29 ods. 2 zákona zákon o azyle štátnym občanom Ukrajiny a ich rodinným príslušníkom v súvislosti s ozbrojeným konfliktom na Ukrajine, ktorý spôsobil hromadný prílev cudzincov na územie Slovenskej republiky.
Za rodinného príslušníka štátneho občana Ukrajiny sa považuje:
1. manžel štátneho občana Ukrajiny,
2. maloleté dieťa štátneho občana Ukrajiny alebo maloleté dieťa manžela štátneho občana Ukrajiny,
3. rodič maloletého dieťaťa, ktoré je štátnym občanom Ukrajiny

Začiatok poskytovania dočasného útočiska je deň 1. 3. 2022.
Poskytovanie dočasné útočisko je do 31. 12. 2022, s možnosťou jeho predčasného skončenia alebo predĺženia.

Žiadosť o poskytnutie dočasného útočiska môže štátny občan Ukrajiny a jeho rodinný príslušník podať:
- pri vstupe na územie Slovenskej republiky na príslušnom policajnom útvare v mieste hraničného priechodu,
- po vstupe na územie Slovenskej republiky na policajnom útvare príslušnom podľa miesta, kde sa zdržiava.

K žiadosti o poskytnutie dočasného útočiska občan Ukrajiny a jeho rodinný príslušník priloží:
- doklad, ktorým preukáže svoju totožnosť (napr. cestovný pas, IDK s fotografiou, vodičský preukazom s fotografiou spoločne s rodným listom a pod.)
- v prípade, ak už má zabezpečené ubytovanie:
čestné vyhlásenie všetkých vlastníkov nehnuteľnosti o poskytnutí ubytovania alebo, zmluva o nájme uzavretú s vlastníkom/vlastníkmi nehnuteľnosti.
Podpisy na uvedených dokladoch nemusia byť osvedčené.
- v prípade ak žiadateľ nemá zabezpečené ubytovanie, policajný útvar ho prihlási na obec, v ktorej sa žiadateľ bude zdržiavať.
Po vykonaní potrebných úkonov vydá policajný útvar žiadateľovi (štátny občan Ukrajiny a jeho rodinný príslušník) „Potvrdenie o udelení tolerovaného pobytu" s označením „ODÍDENEC".

Oddelenie cudzineckej polície PZ Trenčín, Jilemnického 2, 911 01 Trenčín
Kontakty: ocptn@minv.sk, + 421 961 20 3205, + 421 961 20 3200
Kontaktná osoba – kpt. Mgr. Marián Mušák (+421 917 474187)

Všetky Oddelenia cudzineckej polície v rámci Slovenskej republiky prijímajú predmetné žiadosti o dočasné útočisko v nepretržitom režime 24/7.

V prípade, že štátny príslušník Ukrajiny nedokáže preukázať svoju totožnosť, neznamená to, že nebude prijaté vyhlásenie o žiadosti o dočasné útočisko, avšak treba počítať s predĺžením doby potrebnej na zaevidovanie štátnych príslušníkov Ukrajiny do príslušných informačných systémov Policajného zboru SR a o poskytnutí útočiska rozhodne do 30 dní Migračný úrad MV SR.

V zmysle zákona o azyle sa poskytovanie dočasného útočiska nebude týkať osôb, ktoré majú na území Slovenskej republiky už udelený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, u osôb, ktorým Slovenská republika udelila azyl alebo poskytla doplnkovú ochranu a nebude sa vzťahovať ani na tých, ktorí sú žiadateľmi o udelenie azylu.

Príloha: VYHLÁSENIE CUDZINCA k žiadosti o poskytnutie dočasného útočiska v slovnensko-ukrajinskej mutácii

Ministerstvo vnútra zriadilo kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu individuálne pomôcť občanom Ukrajiny.

E-MAIL: pomocpreukrajinu@minv.sk
TELEFÓN: +421 2 48 59 33 12

Kontakty slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci (detské plienky a strava pre deti, šatstvo, oblečenie, hygienické potreby, trvanlivé potraviny, atď.), ponuky ubytovania či tlmočenia.

Keďže v krízových situáciách rastie aj nebezpečenstvo zneužitia situácie utekajúcich ľudí, ministerstvo vnútra dáva do pozornosti informačný leták s kontaktami pre potenciálne obete obchodovania s ľuďmi (kompletná verzia vo formáte PDF sa zobrazí po kliknutí na priložený obrázok).

Infoleták - obchodovanie s ľuďmi

Informácie odboru krízového riadenia Okresného úradu Trenčín

Nezaregistrovaní, ktorí prejdú cez hraničný priechod, t.z., že nepožiadajú o azyl ani o dočasné útočisko, nemajú nárok na ubytovanie a stravu a sú považovaní za turistov. Ubytovanie, ktoré im už bolo poskytnuté, je dobrovoľné, zatiaľ bez nároku na finančný príspevok. (dočasné útočisko znamená jednoduchší proces registrácie, nárok na zdravotnú starostlivosť a prístup na trh práce).

Osoby, ktoré sú neregistrované, ale majú záujem sa zaregistrovať môžu požiadať o registráciu cudzineckú políciu, príp. sa v Michalovciach vytvára veľkokapacitné registračné centrum.
Ohľadom ubytovania cudzincov je zriadená internetová stránka "www.pomocpreukrajinu.sk" a telefónne číslo: 02/48593312.

Na webe "pomocpreukrajinu.sk" je možné nájsť aj zoznam ubytovacích zariadení (štátne, hotelové, súkromné) spolu s kontaktom a informáciou o voľnej kapacite.
V prípade poskytovania pomoci od jednotlivcov a podnikateľských subjektov je potrebné túto ponuku odoslať na email "uosppz@minv.sk".

V prípade otázok o humanitárnej pomoci sa treba obrátiť na webovú stránku "ua.gov.sk", sekcia dôležité odkazy – mimovládna pomoc sa objaví informácia o druhoch pomoci. V časti materiálna pomoc sa objaví dotazník o poskytnutí humanitárnej pomoci (spolu s typom komodity).

Telefonická linka pre ukrajinsky hovoriacich migrantov alebo občanov UKR, ktorí dopytujú informácie je: +421 513 816 111 a +421 259 765 111.

V prípade otázok ohľadom registrácie / evidencie ukrajinských utečencov je potrebné ich odkázať na oddelenie cudzineckej polície.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti