• Geografia

GEOGRAFIA, DEMOGRAFIA A SOCIÁLNA ŠTATISTIKA

Štát: Slovenská republika
Vyšší územný celok: Trenčiansky samosprávny kraj
Okres: Trenčín
Mikroregión: Teplička
Poštové smerovacie číslo: 914 43 (pošta Omšenie)
Nadmorská výška: 429 m n. m.
GPS súradnice: 48°54'47" S, 18°17'50" V
Prvá písomná zmienka: 1355
Rozloha: 2 269 ha
Počet obyvateľov: 803 (31. 12. 2018)
Hustota obyvateľstva: 35,39 obyv./km2

Základná charakteristika: Dolná Poruba leží v Porubskej brázde na juhozápade Strážovských vrchov. Zo severu sa nad obcou vypína masív Hoľazne, z južnej strany rozľahlý masív Žihľavníka. Smerom na západ vyúsťuje terén v smere toku potoka Teplička do Omšenskej kotliny. Vedie sem iba jediná vozovka z Omšenia. Chotár obce susedí s chotármi sídel Omšenie, Dubnica nad Váhom, Horná Poruba, Valaská Belá, Čierna Lehota, Šípkov a Slatinka nad Bebravou.

  • Dolná Poruba: prírodné pomery

PRÍRODNÉ POMERY

Z klimatického hľadiska leží obec v mierne teplom a mierne vlhkom okrsku so studenou zimou. Klíma je kotlinového charakteru s priemernou ročnou teplotou 6,5 °C. Priemerné teploty v januári sa pohybujú okolo –5 °C. Priemerné júlové teploty dosahujú minimálne 16 °C. V priemere spadne v obci za rok 800 mm zrážok. Chotár je pokrytý snehovou po-krývkou 40–60 dní v roku. Priemerný počet letných dní je 50.
Vyššie položené časti katastra sa vyznačujú studenou a vlhkou horskou klímou.
Geologické podložie tvoria vápence, dolomity a slieňovce.
Z pôdnych typov prevládajú v dolnoporubskom katastri kambizeme so sprievodnými rendzinami zo zvetraných karbonátových hornín.
Vzhľadom na prírodné pomery sa v katastrálnom území Dolnej Poruby vyvinuli pestré rastlinné spoločenstvá. Pôvodne tu rástli lesy listnaté dubové, dubovo-hrabové a bukové. Na mnohých miestach lesy nahradili teplé kroviny s lieskou, drieňom a pasienkové bylinné spoločenstvá, na suchších a svažitých miestach v závere doliny teplomilné stoklasové, na hlbších a vlhších pôdach ovsíkové lúky.
Katastrálne územie Dolnej Poruby leží prevažne v 1. stupni ochrany. Na 7,6 ha tu bola v roku 1988 vyhlásená Prírodná rezervácia pod Homôľkou, vyhlásená bola uznesením Ministerstva kultúry SSR č. 1161/1988-32 z 30. 6. 1988 s účinnosťou od 1. 9. 1988, na území platí 4. stupeň ochrany. Ako zdôvodnenie ochrany tohto územia je uvedené, že ide o významné nálezisko silne ohrozených druhov rastlín i živočíchov, pričom populácia žltohlavu predstavuje viac ako jeden milión jedincov.
Časť katastrálneho územia Dolnej Poruby je súčasťou Chráneného vtáčieho územia Strážovské vrchy, ktoré bolo zriadené vyhláškou Ministerstva životného prostredia SR zo 17. septembra 2009, uverejnené v Zbierke zákonov pod číslom 434/2009.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti