• Technická infraštruktúra DP
  • Technická infraštruktúra DP
  • Technická infraštruktúra DP
  • Technická infraštruktúra DP
  • Technická infraštruktúra DP
  • Technická infraštruktúra DP
  • Technická infraštruktúra DP
  • Technická infraštruktúra DP

TECHNICKÁ INFRAŠTRUKTÚRA OBCE DOLNÁ PORUBA

VEREJNÉ PRIESTRANSTVO
V centrálnej časti obce sa nachádza zmodernizované verejné priestranstvo s asfaltovým kobercom. Jeho súčasťou je prekrytie potoka Teplička oddychovou zónou s okrasnými kvetináčmi, bezbariérovým prístupom pre kočíky a bicykle od kultúrneho domu, informačnými panelmi či sedením. Ako dejisko kultúrnych podujatí sa pravidelne osvedčuje prístrešok na nádvorí kultúrneho domu, postavený v roku 2013. Zastrešenie plochy v centre obce sa samospráve podarilo zrealizovať prostredníctvom eurofondov v rámci Programu rozvoja vidieka. Prístrešok pozostáva z drevených stĺpov s pozdĺžnymi prievlakmi a drevenými krokvami, záklopu z tatranského profilu, krytiny z poplastovaného plechu a drevenej pergoly, umožňujúcej prechod medzi kultúrnym domom a prístreškom suchou nohou.

VODOVOD
Ešte v roku 1958 slúžilo ako centrálny zdroj pitnej vody päť studní. S výstavbou verejného vodovodu sa začalo v roku 1969. Tretiu - záverečnú - etapu sa podarilo zrealizovať v roku 1975.

ELEKTRIFIKÁCIA
Elektrické siete sú vybudované v každej miestnej časti a pozdĺž všetkých miestnych komunikácií.

VEREJNÉ OSVETLENIE
Slávnostné odovzdanie elektrického osvetlenia sa uskutočnilo 27. apríla 1957.

OBECNÝ ROZHLAS
Obecný rozhlas bol vo všetkých častiach obce rozšírený v roku 1977.

TELEFÓNNA SIEŤ A INTERNET
Telefónna linka bola do obce zavedená v roku 1953. Kataster obce je pokrytý signálom všetkých mobilných operátorov pôsobiacich na území SR. V roku 2018 pribudli v obci zosilňovacie stanice optických káblov, ktoré dokážu prenášať omnoho väčší objem dát ako klasické elektrické káble. Vďaka tejto úprave môžu obyvatelia využívať niekoľkonásobne rýchlejšie internetové pripojenie (až do rýchlosti 80 Mbps), ale aj digitálnu televíziu šírenú cez kábel. Výhodou je, že služba nie je viazaná len na klientov Telekomu.

CESTNÁ SIEŤ
Miestne komunikácie ústia do cesty III. triedy č. 1893 (označenie do 1. 5. 2015: III/516001) v smere Dolná Poruba – Trenčianske Teplice s prepojením na cestu II. triedy č. 516 (smer Trenčianska Teplá, resp. Bánovce nad Bebravou).

PRAVIDELNÁ AUTOBUSOVÁ DOPRAVA
Prímestské linky: Dolná Poruba – Trenčín, Dolná Poruba – Ilava

PROTIPOŽIARNA OCHRANA
V obci pôsobí Dobrovoľný hasičský zbor. Jeho členovia pokračujú v stopách dobrovoľníkov, ktorí sú v zmysle požiarnej ochrany pripravení zasiahnuť v boji s ohňom. Kompletná hasičská technika je umiestnená v garáži budovy obecného úradu. História miestneho DHZ siaha do roku 1926, prvým veliteľom sa vtedy stal Pavol Ďuračka. V súčasností plní funkciu veliteľa DHZ Jakub Bačík.
Kontakt: 032/6597257, 0915 117 513, 0908 852 481

CINTORÍN
Obec má vypracovaný orientačný plán miestneho cintorína s detailnou charakteristikou a sprievodnou grafickou dokumentáciou. Zmluvy o nájme hrobového miesta sú s občanmi uzatvárané v zmysle § 663 až 684 Občianskeho zákonníka a Zákona č. 131/2010 Z.z. o pohrebníctve. V areáli cintorína stojí Dom smútku.

ODPADOVÉ SLUŽBY
Pravidelný zvoz tuhého komunálneho odpadu zabezpečuje firma Marius Pedersen, a.s., ktorá obci fakturuje aj náklady na zneškodnenie a poplatok za triedenie odpadu.

KANALIZÁCIA
V obci nie je vybudovaná kanalizácia.

PLYNOFIKÁCIA
Obec nie je plynofikovaná.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti