Obec zvýšila úroveň triedenia komunálneho odpadu

Pridané: 22.2.2023 13:11:44 Počet zobrazení: 1000

22 Február 2023

Ak udržíme nastolený trend, poplatky za odvoz odpadu na konci roka pravdepodobne nestúpnu.

Obec zvýšila úroveň triedenia komunálneho odpadu

V roku 2022 Obec Dolná Poruba dosiahla úroveň vytriedenia komunálneho odpadu 41,79 %. V roku 2021 bola úroveň vytriedenia 29,75 %.

Obyvatelia obce zvýšili úroveň vytriedenia o 12,04 % najmä odovzdaním železa, medi, hliníka, akumulátorov do zberných surovín. Za rok 2022 odovzdali do výkupu viac ako 60 ton tohto odpadu.

Občania za výkup dostali financie pre svoju potrebu. Tu je však dôležité uviesť, že pri výkupe v zberných surovinách musia občania požiadať, aby tento výkup bol zaznamenaný pre Obec Dolná Poruba. A nie v tom meste, v ktorom odovzdávajú odpad. Doslova je potrebné požiadať výkupcu, aby do potvrdenia o odpade napísal, že sú občania z obce Dolná Poruba a do potvrdenia im majú napísať, že odpad je z obce Dolná Poruba, pretože výkazy o výkupe sú potom zasielané do našej obce a použijú sa k úrovni vytriedenia odpadu pre našu obec.

V prípade, ak našu obec navštívia podomoví výkupcovia (hlavne rómskeho pôvodu) železného alebo iného odpadu, nepredávajte im ho za symbolickú cenu. V zberných surovinách zaň utŕžite viac a je to aj zaznamenané a pre našu obec k úrovni vytriedenia veľmi dôležité. Potvrdenia za výkup v zberných surovinách prosím prineste na obecný úrad v našej obci, aby sme si to pri výkazoch a úrovni vytriedenia mohli skontrolovať a zosúladiť so zbernými surovinami, ktoré nám dodávajú vždy začiatkom nasledujúceho roka výkazy pre úroveň vytriedenia.

V minulom roku prišlo potvrdenie o inflácii z firmy Marius Pedersen, a.s. o navýšení nákladov za odvoz odpadu o 12,9 % na rok 2023. Z tohto dôvodu bola obec Dolná Poruba nútená preniesť náklady za odvoz odpadu aj na občanov obce a zvýšiť poplatok z 33,- na 36,959 Eur. To, že občania zvýšia úroveň triedenia odpadov o 12,04 %, Obec Dolná Poruba v decembri 2022, kedy sa schvaľovali poplatky za komunálny odpad pre rok 2023, nemohla predpokladať.

Pochvala za triedenie všetkých odpadov patrí všetkým občanom. Úroveň vytriedenia môže však byť ešte vyššia, preto apelujeme na tých občanov, ktorí tento odpad vôbec netriedia. A je ich ešte dosť...!

Zároveň môžeme občanov ubezpečiť, že financie, resp. výnosy z poplatkov od občanov, ktoré sa nestihli využiť v roku 2022, boli uložené na rezervný fond obce a budú použité v tomto roku 2023 na nákup nových nádob na odpad, na spevnenie plôch pre nádoby na odpady alebo na nákup rôznej techniky (pri dostatku financií na rezervnom fonde – kompostéry na cintorín, drviče, rezač konárov, techniku na bioodpad a iné), ktorá bude slúžiť k separovaniu všetkých odpadov v našej obci.

Pri predpoklade, že v roku 2023 budú občania triediť odpad ešte viac alebo približne pri rovnakej úrovni vytriedenia odpadov (41,79 %) a ak nedôjde k opätovnému a ešte k vyššiemu zvyšovaniu nákladov od firmy vyvážajúcej komunálny odpad v našej obci (Marius Pedersen, a.s.) je viac ako pravdepodobné, že obec na konci roka 2023 už poplatky za odvoz komunálneho odpadu v našej obci zvyšovať nebude.

Musíme však triediť!

DOKUMENTY NA STIAHNUTIE
Komunálne a drobne stavebne odpady z obce 2022
Úroveň vytriedenia odpadu za rok 2022

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti