Naša obec opäť zvýšila úroveň triedenia odpadu

Pridané: 6.2.2024 13:12:30 Počet zobrazení: 193

06 Február 2024

Vďaka nastolenému trendu poplatky za odvoz a uloženie komunálneho odpadu nestúpli.

Naša obec opäť zvýšila úroveň triedenia odpadu

Za rok 2023 sa úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v obci Dolná Poruba vyšplhala na (dosiaľ) historicky najvyššiu hodnotu 48,20 %.

V roku 2022 naša obec dosiahla úroveň vytriedenia 41,79 %. V roku 2021 predstavovala úroveň vytriedenia komunálneho odpadu 29,75 %.

V porovnaní s minulým rokom obyvatelia obce zvýšili úroveň vytriedenia o 6,41 %.

Predvlani stúpla úroveň vytriedenia o 12,04 % najmä odovzdaním železa, medi, hliníka, akumulátorov do zberných surovín. Za rok 2022 občania Dolnej Poruby odovzdali do výkupu viac ako 60 ton tohto odpadu. Občania za výkup dostali financie pre svoju potrebu.

Tu je však dôležité uviesť, že pri výkupe v zberných surovinách musia občania požiadať, aby tento výkup bol zaznamenaný pre Obec Dolná Poruba. A nie v tom meste, v ktorom odovzdávajú odpad.

Doslova je potrebné požiadať výkupcu, aby do potvrdenia o odpade napísal, že sú občania z obce Dolná Poruba a do potvrdenia im majú napísať, že odpad je z obce Dolná Poruba, pretože výkazy o výkupe sú potom zasielané do našej obce a použijú sa k úrovni vytriedenia odpadu pre našu obec.

V prípade, ak našu obec navštívia podomoví výkupcovia (hlavne rómskeho pôvodu) železného alebo iného odpadu, nepredávajte im ho za symbolickú cenu. V zberných surovinách zaň utŕžite viac a je to aj zaznamenané a pre našu obec k úrovni vytriedenia veľmi dôležité. Potvrdenia za výkup v zberných surovinách prosím prineste na obecný úrad v našej obci, aby sme si to pri výkazoch a úrovni vytriedenia mohli skontrolovať a zosúladiť so zbernými surovinami, ktoré nám dodávajú vždy začiatkom nasledujúceho roka výkazy pre úroveň vytriedenia.

Kvôli inflácii a súvisiacemu navýšeniu nákladov za odvoz odpadu došlo koncom roka 2022 k navýšeniu nákladov za odvoz odpadu. Z tohto dôvodu bol vtedy občanom Dolnej Poruby zvýšený paušálny poplatok za rok 2023 z 33,00 na 36,96 Eur. Pozitívnou správou je, že aj vďaka uvedenému zvýšeniu úrovne vytriedenia odpadov zostáva paušálny poplatok nezmenený a nemení sa ani sadzba poplatku za uloženie zmesového komunálneho odpadu na skládku odpadov.

Musíme triediť naďalej!

Certifikát (Triedený zber 2022)

DOKUMENTY NA STIAHNUTIE
Komunálne a drobné stavebné odpady z obce 2023
Úroveň vytriedenia odpadu za rok 2023
Ohlásenie o vzniku odpadu a nakladaní s ním

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti