Oslava v duchu viery, hrdosti a tradícií

Pridané: 28.12.2019 23:41:45 Počet zobrazení: 2228

28 December 2019

Oslava 660. výročia prvej písomnej zmienky o obci Dolná Poruba mala bohatý sprievodný program.

Oslava v duchu viery, hrdosti a tradícií

Podujatie vyvrcholilo uvedením knihy Dolná Poruba na fotografiách, v historických prameňoch a súvislostiach (projekt bol realizovaný s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky). Návštevníci si pritom mohli vychutnať výstavu fotografií z histórie i súčasnosti obce.

KNIHA, KTORÁ OTVORÍ OČI
Monografia dnes patrí takpovediac k povinnej výbave obce. S výnimkou štúdie Drahomíry Stránskej spred 90 rokov bolo v súvislosti s D. Porubou vydaných len zopár informačných letákov bez väčšej obsahovej hodnoty. Aj preto sme sa snažili priblížiť na jednom mieste plastický obraz o dejinách obce v jednotlivých historických obdobiach. O faktografii i takzvaných dejinách každodennosti. Čitateľovi sa otvárajú nepoznané obzory o pôvodných chotárnych názvoch, dejinách Košeckého hradného panstva, niekdajších miestnych hudobných skupinách, či prezývke Krpcári, ktorou Dolnoporubčanov častovali obyvatelia okolitých obcí.
„Je to prvá monografia, ktorá pojednáva o histórii Dolnej Poruby. Želám jej, aby sa dobre čítala a aby nechýbala v žiadnej domácnosti," nešetril radosťou starosta Dolnej Poruby Miroslav Kopčan, ktorému pri prezentácii asistovali významní dolnoporubskí rodáci – riaditeľ trnavského divadla Emil Nedielka a riaditeľ Centra spirituality Emil Váni. Podľa niekdajšieho provinciála Spoločnosti Ježišovej táto knižka všelikomu otvorí oči. „Chodíme po horách, navštevujeme priateľov, ale málokedy sa stane, aby sme sa ponorili až k samotným počiatkom našej dediny. Je to kniha, ktorá nesie stopy života. Prajem všetkým, ktorí ju budú čítať, aby sa s vďakou obracali predovšetkým na Pána Boha, pretože hovorí aj o tom, že tu ešte stále žije kresťanský veriaci národ," pripomenul E. Váni.

Atmosféru osláv výročia si môžete pripomenúť vo fotogalérii.

Publikácia vyšla na jeseň 2015 a medzi čitateľmi ihneď vyvolala nevídaný záujem. Do života ju uviedli symbolickým posypaním lupienkov žltohlavu, ktorý v katastri obce prirodzene rastie na vlhkých lúkach. Ak by mal byť symbolom obce kvet, určite by to bol práve žltohlav.

Autorský kolektív pracoval pod vedením zostavovateľa Petra Martináka, obálku navrhol výtvarník Jozef Vydrnák.

Dostupnosť publikácie si overte na obecnom úrade.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti