Pripomíname povinnosť registrácie chovu ošípaných

Pridané: 13.10.2020 18:37:56 Počet zobrazení: 599

13 Október 2020

Všetky chovy ošípaných musia byť registrované do 23. októbra 2020.

Pripomíname povinnosť registrácie chovu ošípaných

Regionálna veterinárna a potravinová správa Trenčín oznamuje občanom, ktorí nemajú zaregistrovaný chov ošípaných pre vlastnú spotrebu (týka sa to aj chovu len s jednou ošípanou), že sú povinní zaregistrovať tento chov v zmysle § 37 ods. 2 písm. b) zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti.

Registráciu je nutné realizovať v termíne najneskôr do 23. 10. 2020.

Chov sa registruje v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat Žilina, Rosinská cesta 12, 010 08 Žilina.

Registrácia chovov domácich ošípaných a dodržiavanie biologickej bezpečnosti v chovoch z pohľadu šírenia afrického moru ošípaných patrí k základným elementom manažmentu boja s touto nákazou.

RVPS Trenčín zároveň chovateľov upozorňuje, že za nesplnenie vyššie uvedených povinností hrozí chovateľom sankcia vo výške od 100 eur do 800 eur.

Žiadosť o registráciu chovu hospodárskych zvierat
Tlačivo - registrácia chovu (1 ks)
Tlačivo - registrácia chovu (od 2 ks)
Minimálne požiadavky biologickej bezpečnosti - nekomerčné chovy

Tlačivo na registráciu chovu sa nachádza na webovej stránke Plemenárskych služieb Slovenskej republiky - www.pssr.sk.

Pre vykonanie registrácie chovu ošípaných je potrebné:

● vyplniť žiadosť o registráciu chovu;
● priložiť potrebné prílohy: doklad preukazujúci oprávnenie užívať pozemok a stavbu, na ktorom má byť zriadený chov hospodárskych zvierat. Môže to byť vlastný pozemok, vtedy stačí číslo listu vlastníctva, alebo v prípade prenájmu pozemku to môže byť súhlas vlastníka s užívaním nehnuteľnosti na chov zvierat;
● vyplniť registračné tlačivo;
● s dokumentami a prílohami navštíviť príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu, ktorá vykoná kontrolu na mieste a ak chov spĺňa požiadavky RVPS potvrdí registračné tlačivo;
● vyplnené a potvrdené tlačivo na registráciu chovu posiela chovateľ do Centrálnej evidencie hospodárskych zvierat do Žiliny (adresa: Rosinská cesta 12, 010 08 Žilina);
● CEHZ Žilina zaregistruje chov a pošle registráciu chovu s registračným číslom chovu chovateľovi. Toto šesťmiestne alfanumerické číslo bude chovateľ používať na tlačivách pri každom hlásení o zmene a premiestnení zvierat.

Minimálne požiadavky biologickej bezpečnosti – nekomerčné chovy

1. Bezodkladne hlásiť všetky uhynuté ošípané poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi, zabezpečiť odber vzoriek od uhynutých ošípaných na laboratórne vyšetrenie AMO a zabezpečiť odvoz kadáverov do spracovateľského podniku.
2. Bezodkladne hlásiť všetky choré ošípané s príznakmi AMO poverenému úradnému veterinárnemu lekárovi a Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe Trenčín.
3. Ošípané držať v uzatvorených priestoroch. Ošípané majú byť držané tak, aby nenastal priamy ani nepriamy kontakt s ošípanými z iných chovov alebo ošípanými z priestoru mimo chovov ani s diviačou zverou.
4. Nevykonávať žiadnu poľovnícku činnosť minimálne 48 hodín pred kontaktom s ošípanými u osôb v priamom vzťahu s daným chovom alebo vstupujúcich do chovu.
5. Zákaz používania vedľajších živočíšnych produktov z diviačej zveri na kŕmne účely pre ošípané.
6. Zamedziť vniknutiu diviakov do areálu farmy prípadne ich kontaktu s krmivom a stelivom.
7. Zamedziť kontaktu ošípaných s ulovenými a uhynutými diviakmi, ich časťami alebo výrobkami z diviačieho mäsa.
8. Dodržiavať v chove zásady biologickej bezpečnosti – prezliekanie ošetrovateľov a návštevníkov farmy, dezinfekčné rohože pri vstupe do ustajňovacích priestorov.
9. Budovy chovov by mali byť postavené tak, aby žiadne diviaky ani iné zvieratá (napr. hlodavce, psy, mačky) nemohli vstúpiť do maštale.
10. Skladovať krmivo pre ošípané mimo dosahu diviakov.
11. Skladovať podstielkovú slamu mimo dosahu diviakov min. 90 dní pred jej použitím.
12. Ohlásiť domácu zabíjačku ošípaných najmenej 1 pracovný deň pred jej vykonaním.
13. Nevykonávať reprodukciu domácich ošípaných za účelom ďalšieho predaja.

Bližšie informácie
Regionálna veterinárna a potravinová správa Trenčín
Súdna 22, 911 01 Trenčín
tel.: 0905 736 753

Foto: polnoinfo.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti