Služby obecného úradu už nájdete aj v mobile

Pridané: 10.11.2020 11:02:00 Počet zobrazení: 38

10 November 2020

Vybaviť veci na obecnom úrade môžete od novembra aj cez internet bez elektronického OP.

Služby obecného úradu už nájdete aj v mobile

Slovensko aktuálne zažíva druhú vlnu pandémie ochorenia COVID-19. V snahe obmedziť šírenie koronavírusu majú obmedzené stránkové hodiny aj obecné úrady. No to neznamená, že si v obci nedokážete nič vybaviť. Na úrad sa totiž dá dostať aj inak než osobne – cez internet. Slúžia na to elektronické služby samospráv, ktoré sú k dispozícii občanom už nejaký ten rok. Od novembra to však vo väčšine obcí na Slovensku ide aj bez elektronického občianskeho preukazu s aktivovaným zaručeným elektronickým podpisom.

Namiesto papierov je tu mID
Až sedem z desiatich obcí na Slovensku využíva informačný systém DCOM. Ten prevádzkuje združenie DEUS, za ktorým stojí Ministerstvo financií a Združenie miest a obcí Slovenska. A je to DEUS, kto od 1. novembra 2020 spustil mobilnú aplikáciu mID. A práve cez ňu je možné vybaviť si všetko potrebné cez mobil priamo z pohodlia domova.
Skrátka, stiahnete si aplikáciu mID, zaregistrujete sa, vypíšete inteligentný formulár, ktorý všetky položky, čo už štát o vás pozná, vyplní za vás. Podpíšete sa (elektronicky) a odošlete (tiež elektronicky).

Aplikácia mID

Užitočná biometria
Aplikácia je k dispozícii na zariadeniach s operačným systémom Android a iOS, hľadať ju treba pod názvom mID Slovensko. Má za sebou intenzívnu fázu testovania a ako sme už spomínali, je od 1. novembra pripravená na použitie širokou verejnosťou.
Aktivovať si aplikáciu môžete dvoma spôsobmi: pomocou elektronického občianskeho preukazu, alebo biometriou.
Prvú možnosť môžete využiť, ak už máte aktívny elektronický občiansky preukaz a čítačku kariet. Po aktivácii mID ich už pri komunikácii s obcami zapojenými v projekte DCOM nebudete potrebovať. Postačí vám mobil. Čítačku kariet teda môžete nechať doma a ani občiansky preukaz už nebude potrebné vyberať z peňaženky.
Aktivácia biometriou je určená tým, ktorí elektronický občiansky preukaz nemajú a preto online služby samospráv doteraz využívať nemohli. V rámci nej používateľovi stačia na aktiváciu mID dva doklady totožnosti – občiansky preukaz (nemusí byť aktivovaný, stačí ho odfotiť) a k nemu vodičský preukaz alebo pas. Následne musia absolvovať takzvaný test živosti. Vďaka porovnaniu tváre používateľa a fotografie z jeho dokladu dokáže aplikácia veľmi spoľahlivo potvrdiť jeho identitu a zabrániť tak podvodom. Úplne rovnakú technológiu využívajú napríklad aj banky či telekomunikácie po celom svete.

Vyše stovka služieb
S aktívnou aplikáciou mID už môžete priamo cez mobil (ale ak chcete, tak aj z počítača) vybaviť online akúkoľvek službu samosprávy, kvôli ktorej by ste inak museli chodiť na obecný úrad osobne. K dispozícii je vyše stovka elektronických služieb, ktoré môžu využiť obyvatelia obcí, ktoré sú dnes zapojené v informačnom systéme DCOM. Takýchto obcí je dnes vyše dvetisíc, žijú v nich vyše dva milióny obyvateľov. DCOM sa však bude rozširovať a tak aj využitie mID bude ešte širšie.

Bližšie informácie: https://deus.blog.sme.sk/
Foto: pcrevue.sk