Takto vyzerá Galaxia Mliečnej cesty z Dolnej Poruby

Pridané: 8.8.2022 08:40:13 Počet zobrazení: 589

08 August 2022

Otec so synom odfotili Veľkú i Malú medvedicu a ďalšie hviezdy, ktoré voľným okom nevidno.

Takto vyzerá Galaxia Mliečnej cesty z Dolnej Poruby

Fotograf Peter Zelíska využil letný augustový večer na mapovanie hviezdnej oblohy nad rodinným domom. Učarovala mu Mliečna cesta. Jej súčasťou sú všetky hviezdy, ktoré je oko schopné rozlíšiť na nočnej oblohe.

Názov galaxie odkazuje na bledý pás svetla vytvoreného početnými vzdialenými hviezdami vzdialenejších galaktických ramien, ktoré vidíme zo Zeme (na ilustračnom zábere Mliečna cesta zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu).

"So synom Adamom sme sa do dokumentácie pustili spontánne. Potom sme už len skúšali, aký dlhý čas expozície, akú clonu a citlivosť treba nastaviť. Najviac sa nám osvedčil čas 30 sekúnd, clona 3,5 a citlivosť ISO 6400 s ohniskovou vzdialenosťou 18 mm. Pri tomto nastavení sa nám na obrázku objavili hviezdy, ktoré bežne voľným okom ani nevidíme," priblížil Zelíska starší.

Mliečna dráha 2022

Mliečna cesta (2022)

Popri Mliečnej ceste Zelískovci po zotmení nad hlavami zachytili aj súhvezdie Veľká medvedica so známym obrazcom Veľký voz či súhvezdie Malý voz, ktorého najjasnejšia hviezda Polárka ukazuje takmer presne polohu severného svetového pólu. Podmienky im však trochu komplikoval tzv. svetelný smog.

Mliečna cesta (2022)

"Samozrejme, objektív sme museli tieniť pred svetlom nočných lámp. Na niektorých fotkách sa objavili čiarky, ktoré znamenajú, že v čase expozície preletel meteorit, ľudovo povedané - padala hviezda. Takto sme strávili tri večery medzi 21.30 - 23.00 h. Výsledkom, sme boli milo prekvapení. Hoci profesionálov v tejto oblasti by kvalita záberov asi neohúrila, na naše účely to postačilo," doplnil foto-nadšenec z Dolnej Poruby.

Malý a Veľký voz

Obrázok č. 3: Malý a Veľký voz, čas expozície 10 sekúnd

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti