Tragače a malotraktory sa môžu vrátiť na cesty

Pridané: 1.8.2019 15:57:15 Počet zobrazení: 3578

01 August 2019

Majitelia podomácky vyrobených vozidiel môžu od 1. septembra oficiálne jazdiť po cestách III. triedy, miestnych a účelových komunikáciách a na výnimku aj po cestných komunikáciách I. a II. triedy. Dokonca aj za zníženej viditeľnosti. Stačí im na to zvláštne evidenčné číslo obsahujúce písmeno C.

Novelu zákona č. 8/2009 o cestnej premávke schválili poslanci NR SR na júnovej schôdzi, v polovici júla ju podpísal prezident SR Ivan Gašparovič. Podľa spolupredkladateľa novely Jaroslava Bašku sa výrazne uvoľnia ruky a uľahčí práca stovkám malých hospodárov, farmárov, majiteľov traktorov, vlečiek a iných podomácky vyrobených vozidiel. Tí dosiaľ r iskovali výjazd na cesty za cenu pokuty do výšky 500 eur a dokonca odobratie vodičského oprávnenia až na dobu jedného roka. „Táto legislatívna zmena je reakciou na množstvo podnetov od majiteľov podomácky vyrobených vozidiel, ktoré z rôznych príčin nemali a ani nemohli dostať emisnú, technickú kontrolu a evidenčné číslo. Neboli teda oficiálne schválené na prevádzku v cestnej premávke,“ pripomína Baška. Zároveň dopĺňa, že počet takýchto v ozidiel sa v celoslovenskom meradle nedá exaktne špecifikovať, ale napríklad v Trenčianskom kraji je ich v každej väčšej obci priemerne pätnásť až dvadsať.

Majitelia vozidiel však najprv musia vybaviť niekoľko formalít. Po vyplnení žiadosti a dodaní fotodokumentácie môžu od septembra požiadať na príslušnom doprav nom inšpektoráte o vydanie zvláštneho evidenčného čísla obsahujúceho písmeno C na obdobie troch rokov. To ich oprávňuje vyraziť na cesty III. triedy, miestne a účelové komunikácie za nezníženej viditeľnosti. Na cestách I. a II. triedy, alebo za zníženej viditeľnosti budú môcť prevádzkovať vozidlá na základe výnimky, ktorá sa udelí na vymedzený čas a konkrétnu trasu vozidla. „Za vydanie zvláštneho evidenčného čísla bol pôvodne navrhnutý poplatok 33 eur ročne, napokon sme v pripomienkovom konaní presadili predĺženie jeho platnosti na tri roky a branno-bezpečnostný výbor NR SR návrh jednohlasne schválil. Za udelenie výnimky sa platiť nebude,“ upresňuje autor návrhu Jaroslav Baška.

Zdroj: tlacovasprava.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti