• Športové aktivity v obci

ŠPORTOVÉ AKTIVITY V OBCI

Telovýchovná jednota Slovan Dolná Poruba je dobrovoľným združením občanov, vykonávajúcich záujmovú činnosť v telesnej výchove, športe, turistike a iných obdobných aktivitách. Má za cieľ uspokojovať záľuby v oblasti telesnej kultúry, konkrétne zvyšovaním športovej výkonnosti i duševnej zdatnosti. K jej základnej filozofii pritom patrí vytváranie podmienok pre rozvoj mládežníckych družstiev a zveľaďovanie športového areálu v obcii.

TJ Slovan Dolná Poruba - rozpis (jar 2024)

Rozpis zápasov U9 (jar 2024)

Kontakt
Predseda TJ: Roman Hrbáček (0918 418 589)
Tajomník TJ: Peter Martinák (0903 809 522)

  • Futbal

FUTBAL

Dlhodobo najpopulárnejšiu zložku v rámci celej TJ predstavuje futbalový oddiel. Organizovaný futbal v Dolnej Porube píše svoju históriu od roku 1972. Prvý výraznejší športový úspech zaknihoval po štrnástich sezónach v najnižšej súťaži. Na jar 1990 si miestni futbalisti triumfom v III. triede Sever opäť zabezpečili miestenku o úroveň vyššie a dodnes neokúsili, ako chutí posledná liga. Doslova renesanciu však zažil dolnoporubský futbal na prelome milénií. Hráči FO Slovan najprv v roku 2000 suverénne ovládli II. triedu Sever, aby na víťaznej vlne pokračovali aj v nasledujúcej sezóne a tešili sa z postupu do 5. ligy. Napriek úspešnému ťaženiu s bilanciou jedenásť výhier, sedem remíz a dvanásť prehier im zostal v rukách povestný "čierny Peter", pretože plánovaná reorganizácia futbalových súťaží ich zastihla na prvom zostupovom mieste. Účasť v 5. lige si ešte zopakovali v sezóne 2008/2009. V sezóne 2022/2023 sa mužstvo dospelých po trinástich rokoch vrátilo do najvyššej oblastnej súťaže.

Pýchou sú odchovanci
Výbornú reklamu materskému futbalovému klubu v minulosti robili československí, resp. slovenskí reprezentanti Ján Kapko (*1960) a Anton Suchý (*1972). Na domácej ligovej scéne im vzorne sekundovali: Pavol Kapko (*1969), Peter Suchý (*1976), Miloš Suchý (*1971), Roman Suchý (*1968), Peter Suchý (*1961), Vladimír Suchý (*1967), Vladimír Šupák (*1966) či Štefan Hamaňa (*1967). Medzi najúspešnejšími nechýba ani niekdajšia mládežnícka reprezentantka SR a účastníčka Olympijských hier mládeže Laura Suchá.

Pri príležitosti 50. výročia organizovaného futbalu v obci Dolná Poruba (2022) si v exhibičnom zápase zmerala sily domáca Telovýchovná jednota Slovan Dolná Poruba s Tímom legiend. Výber hokejistov a futbalistov viedol bývalý hráč NHL s krvou Dolnoporubčana Mário Bližňák. V hviezdnej zostave nechýbali bývalí hokejoví reprezentanti, ani najznámejší odchovanci nášho klubu na čele s Jánom Kapkom, Antonom Suchým, Pavlom Kapkom či Petrom "Papenom" Suchým.

V rámci oslavy 45. výročia organizovaného futbalu v obci v lete 2017 si miestna TJ Slovan zmerala sily s výberom slovenskej ligy. Priaznivci klubu spod Homôlky si po piatich rokoch opäť vychutnali športovú lahôdku, keďže v máji 2012 Dolná Poruba senzačne zdolala ŠK Slovan Bratislava (4:1). Mužstvá na hraciu plochu priviedol Martin Dohál. Fortuna-ligový arbiter zvládol práve v drese Dolnej Poruby prechod od juniorského do seniorského futbalu, pričom tunajšiemu klubu na poste stredopoliara pomohol k triumfu v Majstrovstvách oblasti v sezóne 2007/2008.

Laureáti ankety Dolnoporubská jedenástka storočia (v zátvorke počet štartov / gólov v 1. lige)
Jarolím Trokan in memoriam, Rudolf Bližniak in memoriam, Rastislav Suchý, Miroslav Matúš, Anton Hamaňa, Miloš Suchý, Roman Suchý, Ján Kapko (333/2), Peter Suchý (68/6), Pavol Kapko (20/0), Anton Suchý (119/9)

  • Turistika v Dolnej Porube

TURISTIKA A CYKLOTURISTIKA

Turistický oddiel vznikol pri TJ Slovan koncom roka 1978. Členovia TO spočiatku organizovali výstupy len po hraniciach chotára, no zakrátko výlety rozšírili aj do vzdialenejších pohorí, vrátane nočných pochodov a celoslovenských zrazov.
Vďaka geografickej polohe Dolná Poruba právom patrí medzi turisticky atraktívne lokality. Jej bezprostredný kontakt s okolitými horami poskytuje milovníkom prírody široké spektrum trás rôznej náročnosti. Väčšina z nich je dostupná počas celého roka.
Navštívte malebnú obec v juhozápadnej časti Strážovských vrchov a objavte romantické scenérie krajiny lemovanej kotlinami a údoliami, čaro zurčiacich bystrín, osvedčené náleziská hubárov, oázu pokoja na samotách, kde sa zastavil čas alebo liečivé účinky legendárneho minerálneho prameňa spod Česanej hory!
Pre vyznávačov outdoorového športu, ktorí prírodu radšej spoznávajú na dvoch kolesách, ponúka Dolná Poruba niekoľko zaujímavých cyklotrás. Záleží na Vašej kondícii, či dáte prednosť vyhliadkovej jazde po asfaltovej ceste popri Tepličke alebo zvolíte adrenalínové pokušenie naprieč zalesneným prostredím. Každopádne, čerstvý horský vzduch a prekrásne panorámy Vás posilnia nielen fyzicky, ale aj duševne.

Tipy na výlety
Vápeč (956 m.n.m.)
Baske (955 m.n.m.), chata
Homôlka (907 m.n.m.), chata, rekreačná oblasť, lyžiarske stredisko
Trtávka (837 m.n.m.), sedlo
Okruh po lazoch: Suchovci – Horné Kúty – Dolné Kúty – Bežákovci – Suchovci
Hviezdica po hranici chotára:
• Dolná Poruba – Pod Končinou – Zrázový vrch – Baske – Žihľavník – Omšenie
• Dolná Poruba – Hlboká – Česaná hora – Košariská – Homôlka
• Dolná Poruba – Hoľazne – Vlčánska – Baba – Omšenie
• Dolná Poruba – Vápeč – Horná Poruba
• Dolná Poruba – Štefanec – Homôlka

  • Lyžovanie

LYŽOVANIE

Členitý terén dolnoporubského chotára priam zvádza ku klasickým zimným športom. Množstvo lesných ciest pod snehovou perinou určite ocenia najmä sympatizanti bežeckého lyžovania. Zdatnejší môžu na bežkách kopírovať väčšinu z turistických trás.

Lyžiarom, ktorí preferujú strmé svahy, ponúka riešenie najvyšší bod katastra obce – rekreačná oblasť Homôlka (907 m.n.m.). V areáli strediska sa nachádzajú tri vleky Tatrapoma s dĺžkou 300, 500 a 550 m. Celková dĺžka zjazdoviek predstavuje 850 m. Sezóna spravidla trvá od decembra do marca a zahŕňa večerné lyžovanie, ubytovanie i požičovňu lyží. Homôlka je dostupná cestou č. 574 cez Ilavu (smer Valaská Belá) alebo pešo po turistickej značke z viacerých častí Dolnej Poruby.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti