• Pamiatky a pamätihodnosti

KOSTOL SVÄTÉHO MARTINA

Informácie o dejinách kostola a dátume jeho postavenia môžeme dnes čerpať iba druhotne, z nedostupných kanonických vizitácií z rokov 1766 a 1828. V nich sa uvádza, že v roku 1717 bola na starom chóre kostola objavená tabuľka s vročením 1321, ktoré by malo odkazovať na rok založenia kostola.
Z pamiatkového hľadiska je Kostol sv. Martina v Dolnej Porube charakterizovaný ako jednoloďový barokový kostol z 18. storočia s trojbokým uzáverom presbytéria a barokovými eliptickými oknami. Baroková klenba v presbytériu je bez opornej konštrukcie. Bez podrobnejších podkladov je údaj v publikácii Patrocíniá na Slovensku, v ktorom je kostol datovaný do roku 1790. Dôvodom na tento údaj je možná prestavba či oprava kostola po požiari v roku 1709. V konkrétnom datovaní sa môžeme opäť oprieť iba o vyššie uvedené kanonické vizitácie, ktoré potvrdzujú existenciu kostola už v roku 1717.
V súčasnosti má rímskokatolícky Kostol sv. Martina v Dolnej Porube po prestavbách klasicistický ráz a za sebou rozsiahle rekonštrukcie interiéru i exteriéru, dokončené v rokoch 1930, 2009 a 2015, keď objekt požehnalí významní cirkevní hodnostári na čele s generálnym vikárom Nitrianskej diecézy Mons. Petrom Brodekom.
Jedným z atribútov sv. Martina Tourského, ktorého cesta viery viedla odvojenskej služby až po vysviacku za biskupa, je hus. Tento motív sa donedávna vynímal aj na oltárnom obraze v kostole.

KAPLNKA PANNY MÁRIE LURDSKEJ

Kaplnka Panny Márie Lurdskej pochádza z roku 1912. Je umiestnená mimo zastavaného územia obce, oproti Opočnej doline, tesne vedľa príjazdovej cesty z Omšenia. Tradícia Panny Márie Lurdskej (Maria Virgo de Lourdes) siaha do roku 1858, keď sa štrnásťročnej dievčine Bernadete Soubirousovej zjavila pri zbieraní dreva v Massabiellskej jaskyni Panna Mária. Prvýkrát sa to stalo 11. 2. 1858 a Panna Mária požiadala Bernadetu, aby skúsila holými rukami vyhrabať v jaskyni jamu, že v nej nájde prameň vody. Tak sa aj stalo, a tento prameň sa stal zdrojom vody, ktorá priniesla odvtedy viacero zázračných uzdravení. 11. február je dnes medzinárodným sviatkom chorých a juhofrancúzske mesto Lurdy, na podhorí Pyrenejí, sa stalo v 20. storočí najvýznamnejším francúzskym, aj celosvetovo uznávaným pútnickým miestom. Tisíce chorých sem putujú v nádeji na uzdravenie, a aj zo Slovenska býva vypravovaný špeciálny vlak na túto púť. Lurdským odkazom je, že prvým krokom k uzdraveniu je vždy viera. Pre ľudí zo širšieho okolia, ktorým sa nepodarí dostať na púť do francúzskych Lúrd, môže slúžiť dolnoporubská kaplnka ako vítané náhradné riešenie. Vďaka zaujímavej polohe totiž ponúka okoloidúcim priestor na krátke zastavenie alebo duchovné zamyslenie.

PAMÄTNÍK NEZNÁMYCH VOJAKOV

Na miestnom cintoríne sú v spoločnom hrobe pochovaní štyria neznámi vojaci z druhej svetovej vojny, ktorí zahynuli v chotári obce počas oslobodzovacích bojov. Náhrobok bol odhalený 10. apríla 1973 pri príležitosti 28. výročia oslobodenia obce. Pozostáva z päťcípej hviezdy a nápisu na doske z čierneho kameňa: "Na večnú pamäť neznámym vojakom Sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní obce Dolnej Poruby v apríli 1945".
Pamätník bol zrekonštruovaný na jeseň 2019.

  • Areál Ružencovej Panny Márie

SOCHA PANNY MÁRIE

Novým dominantným prvkom vynoveného exteriéru kostola je socha Panny Márie v životnej veľkosti. Pochádza z ateliéru Petra Mészároša. "Mal som záujem vytvoriť originálne dielo a obohatiť samotnú sochu o priestor, ktorý by bol nielen estetický, ale aj funkčný, keďže v obci je aktívny ružencový spolok. S farárom Lysičanom a členmi spoločenstva sme vybrali návrh, v ktorom sa pútnik, ktorý k soche príde, ocitá v kruhu ruženca. Ten je zvýraznený v podlahe tmavšími zrniečkami a končí pri centrálnom oltári so symbolom kríža. Samotná socha stojí na podstavci v tvare srdca, keďže Panna Maria je patrónkou Slovenska. Srdce má v hornej časti tvar trojvršia. Na kameni sú ďalej vyryté názvy slovenských pútnických miest, napríklad Levoča či Staré Hory," vysvetlil sochár zo Slovenského Grobu, ktorý sa slávnostného odhalenia diela v októbri 2015 zúčastnil aj so svojou rodinou. Ako dodal, na soche pracoval sedem mesiacov a do portrétu zakomponoval výraz chápajúcej matky, ženy, ktorá rozumie našim trápeniam, ktorá nás prijme a usmeje sa, povzbudí. Osobitnú pozornosť pritom venoval tvári. "Milý úsmev bude návštevník vnímať až pri pokľaknutí a pohľade zospodu. Ako by povedal môj nebohý otec - ak by sa čo i len jediný človek, ktorý nemôže cestovať na pútnické miesto, pomodlil pri tejto soche, oplatilo sa ju postaviť," povedal Mészároš.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti